Osuszacz powietrza – co wziąć pod uwagę przy jego wyborze
Wilgotne powietrze w pomieszczeniu mieszkalnym może być przyczyną powstawania wielu niepożądanych czynników. W takich warunkach szybko mnożą się grzyby i pleśń. Poza tym powstaje nieprzyjemny zapach. W takiej sytuacji trzeba często wietrzyć pomieszczenie, co w sezonie grzewczym będzie oznaczać zwiększenie kosztów ogrzewania. Jak można temu zaradzić?
Spis treści
Urządzenie dostosowane do wielkości pomieszczenia
Zazwyczaj przyjmuje się, że wilgotność powietrza w mieszkaniu powinna wynosić około 45-55 procent. Można to osiągnąć w niezwykle prosty sposób. Wystarczy zakupić odpowiedni osuszacz powietrza. Najłatwiejszą metoda doboru tego urządzenia jest dopasowanie jego mocy do kubatury wnętrza. Trzeba przy tym pamiętać, że efekty osuszania odczujemy dopiero wtedy, gdy przez urządzenie będzie przepływało w ciągu godziny 2 lub 3 razy więcej powietrza niż wynosi wielkość pomieszczenia. Jednak sama objętość powietrza to nie jedyny czynnik, który trzeba rozważyć. Duże znaczenie ma też rodzaj i model osuszacza. Łatwo nam będzie się w tym zorientować, gdyż sama nazwa tego urządzenia sugeruje, do jakich miejsc najlepiej się nada.
Jak obliczyć wydajność osuszacza?
Jeżeli ktoś potrzebuj osuszacza powietrza do mieszkania, to w ofercie producentów znajdziemy modele, które są przeznaczone do domowego użytku. Charakteryzują się one cichą pracą, niewielkim zużyciem energii elektrycznej oraz dobrą wydajnością. Można więc korzystać z nich bardzo często. Nawet w nocy nie będą sprawiać kłopotów, gdyż posiadają tryb pracy cichej. Użytkowanie tego typu sprzętu jest komfortowe i ekonomiczne. Niektóre osuszacze świetnie sprawdza się w zawilgoconych piwnicach. Trzeba jednak sprawdzić, czy parametry urządzenia są odpowiednie do pracy w takich warunkach. Najlepiej wydajność podzielić przez wielkość pomieszczenia. Jeśli piwnica ma 50 m³, a przepływ powietrza w osuszaczu wynosi 100 m³, to równanie wynosi 2. Każdy wynik powyżej 2 będzie oznaczał, że osuszacz może być użyty w danych warunkach.
Jak zadbać o osuszacz?
Każdy posiadacz osuszacza powietrza powinien pamiętać, że trzeba o niego odpowiednio dbać. Tylko pod tym warunkiem będziemy mogli długo z niego korzystać. Zasady użytkowania są niezwykle proste, ale jeśli im nie sprostamy, to urządzenie może z czasem stracić swoją wydajność. Osuszacz posiada w swoim mechanizmie wentylator, który pobiera z pomieszczenia wilgotne powietrze, a następnie odkłada je w układzie zbierającym. Natomiast osuszone powietrze wraca do pomieszczenia. W związku z tym trzeba zadbać, by urządzenie nie stało przy samej ścianie. Najlepiej ustawić je minimum 50 cm od ściany lub innej bariery w pomieszczeniu, żeby nic nie zasłaniało wlotu wentylatora. Najlepszym rozwiązaniem jest ustawienie osuszacza na środku pokoju lub innego wnętrza.
Korzyści płynące z posiadania osuszacza
Kiedy uruchamiamy osuszacz powietrza, to trzeba pamiętać, że będzie on bardziej wydajny, gdy drzwi prowadzące do pomieszczenia będą zamknięte. W takich warunkach działanie urządzenia znacząco wzrośnie. Jednak osuszanie powietrza, to nie jedyna korzyść podczas pracy tego mechanizmu. Dzięki jego działaniu hamujemy rozwój pleśni i grzybów, które mogą osłabiać prace układu obronnego w organizmie człowieka, co będzie skutkować przeziębieniami lub chorobami wirusowymi. Poza tym pozbywamy się wiecznie mokrych szyb w okresie panowania niższych temperatur. Dużym plusem jest także przyspieszone schnięcie farb podczas prac remontowych w domu. Natomiast zastosowanie tego urządzenia w pomieszczeniach łazienkowych przyczyni się do szybszego schnięcia wypranych i powieszonych rzeczy. Poza tym mamy każdego dnia zapewnione świeże powietrze w mieszkaniu.