Jak osuszacz powietrza wpływa na twoje zdrowie?

Czas czytania:2 minut, 33 sekund

Często spotykamy się ze stosowaniem nawilżaczy powietrza oraz ich oczyszczaczy, natomiast nie każdy z Nas wie, że w niektórych przypadkach szczególnie uzasadnione może być używanie osuszacza powietrza. Niektóre miejsca odznaczają się wyjątkowo wysokim stopniem zawilgocenia, tak niebezpiecznym dla naszego zdrowia. W przypadku hal produkcyjnych lub domów narażonych na dużą wilgoć, np. w starych kamienicach, to właśnie osuszacz powietrza może okazać się remedium na problemy z wilgotnością.

Do jakich miejsc używać osuszacza powietrza?

Głównym zadaniem osuszacza powietrza jest walka ze zbyt dużą wilgotnością w danym pomieszczeniu, która nieuchronnie wiąże się z dużym zagrożeniem wystąpienia grzybów oraz pleśni. To, że obecność tego typu związków organicznych jest niebezpieczna dla zdrowia wie niemal każdy i warto wprowadzić odpowiednie rozwiązanie mające na celu likwidacje problemu. Gdy mieszkamy w starej kamienicy lub domu, zwłaszcza takim który nie został nigdy należycie odizolowany od gruntu oraz ocieplony z zewnątrz, niemal standardowym problemem jest duża wilgotność, a także pojawianie się pleśni na ścianach czy sufitach. Poziom wilgotności w mieszkaniu można zmierzyć przy pomocy higrometrów domowych czyli tzw. wilgotnościomierzy, dzięki czemu będziemy świadomi czy nasze miejsce zamieszkania wymaga osuszania powietrza. Miejscami, które szczególnie są narażone na dużą wilgotność w naszym domu są łazienki, piwnice oraz garaże, tam też osuszacz powietrza niemal zawsze się sprawdzi. Często wykorzystuje się także tego typu urządzenia w halach produkcyjnych, w  których problem z wilgotnością jest powszechny, a także w miejscach składowania przedmiotów wrażliwych na zbyt dużą ilość wody w powietrzu. Są to zwłaszcza pomieszczenia wypełnione książkami, takie jak: biblioteki, archiwa czy też sale muzealne. Co ciekawe osuszacze powietrza co raz częściej są spotykane np. na siłowniach czy basenach, gdzie problem z wilgocią jest również poważny.

Co daje nam osuszacz powietrza?

Dla naszego zdrowia szczególnie istotne jest to w jakim środowisku przebywamy na co dzień, czy jest ono wolne od grzybów i pleśni oraz innych niebezpiecznych związków unoszących się w powietrzu. Osuszacz powietrza w naszym domu wpłynie korzystnie na to czym oddychamy, gdyż usuwa z pokoju nadmierną wilgoć, a także redukuje nieprzyjemny zapach, który może w nim występować. Warto pamiętać, że wilgotne powietrze szczególnie źle wpływa na alergików  i w przypadku gdy któryś z domowników cierpi na tego typu problemy zdrowotne, osuszacz powietrza jest niemalże niezbędnym rozwiązaniem. Dzięki urządzeniu, mocno ograniczony zostanie także efekt zaparowanych szyb, na których w wilgotnych pomieszczeniach lubi zbierać się woda. Użycie takiego sprzętu może się również okazać bardzo pomocne przy osuszaniu zalanego mieszkania, czy też po wykonaniu tzw. mokrych prac budowlanych np. malowania czy kładzenia tynków.

Podsumowanie

Jeżeli nasz dom lub nasze mieszkanie jest narażone na dużą wilgotność, to chcąc zachować zdrowe warunki do przebywania w danym miejscu, powinniśmy zdecydować się na zakup osuszacza powietrza. Oczywiście warto zwrócić uwagę na specyfikację danego urządzenia, gdyż nie każdy sprzęt nada się do każdego rodzaju pomieszczenia. Inne wymagania mogą być dla małej łazienki, a inne dla dużej hali produkcyjnej czy potężnej piwnicy. Konieczne jest także posiadanie odpowiedniego higrometru, który pozwoli nam na bieżąco badać wilgotność powietrza w dym pomieszczeniu. Warto też wiedzieć, że większość dobrej jakości osuszaczy powietrza jest wyposażona w tego typu przyrządu i potrafi sama dobierać odpowiedni poziom osuszania miejsca.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Osuszacz powietrza – co wziąć pod uwagę przy jego wyborze
Next post Czym są przemysłowe osuszacze powietrza?