Czym są osuszacze powietrza?

Czas czytania:1 minut, 45 sekund

Osuszacze powietrza to popularne i powszechnie stosowane urządzenia. Wśród ich zalet wymienić można zarówno skuteczność, jak i szerokie zastosowanie. Warto zatem wiedzieć, czym są osuszacze powietrza i jak działają?

Co to jest osuszacz powietrza i jak działa?

Ogólnie rzecz ujmując, osuszacz powietrza jest urządzeniem, którego zadaniem jest obniżanie oraz utrzymywanie na właściwym poziomie wilgoci w pomieszczeniu. W tych pomieszczeniach, w których ma się do czynienia z dużym poziomem wilgoci, wykorzystanie osuszacza często jest niezbędne. Pamiętać bowiem trzeba, że nadmierna wilgoć bardzo negatywnie wpływa na stan zdrowia. Rozwiązaniem problemu jest tu właśnie osuszacz. Dzięki urządzeniu eliminuje się ryzyko powstania pleśni, grzybów czy innych bakterii. Zasada działania osuszacza powietrza nie jest skomplikowana. Urządzenie zasysa nadmiar wody w powietrzu przy pomocy wentylatora. Następnie wilgoć jest skraplana i w postaci wody odprowadzana do specjalnego zbiornika.

Jakie są rodzaje osuszaczy powietrza?

Osuszacze powietrza podzielić można na kilka typów. Wśród nich wyróżnić można przede wszystkim dwa. Mowa tu o osuszaczach kondensacyjnych oraz o osuszaczach adsorpcyjnych. Pierwszy model skrapla wodę znajdującą się na zimnych powierzchniach (tzw. efekt rosy). To, co wyróżnia osuszacze kondensacyjne to ich wysoka wydajność. Pamiętać jednak trzeba o systematycznym czyszczeniu filtra powietrza. Tego rodzaju osuszacze idealnie sprawdzą się w pomieszczeniach o bardzo dużej wilgotności powietrza. Drugi model wykorzystuje tzw. efekt adsorcji. Innymi słowy, gromadzi wodę na powierzchni absorbentu. W ten sposób zmniejsza wilgoć w powietrzu. Warto tu podkreślić, że osuszacze powietrza podzielić można również ze względu na ich zastosowanie. Pod tym kątem wymienić można osuszacze domowe, profesjonalne, budowlane, przemysłowe, basenowe, a także osuszacze sprężonego powietrza.

Czym kierować się wybierając osuszacz powietrza?

Decydując się na zakup konkretnego urządzenia, uwagę zwrócić należy na kilka istotnych elementów. Po pierwsze, jest to jego wydajność, która określana jest w litrach na godzinę lub dobę. Im większe pomieszczenie i im większa wilgoć, tym większa powinna być wydajność urządzenia. Drugim istotnym parametrem jest zużycie prądu. Oczywiście im jest ono mniejsze, tym lepiej. Uwagę zwrócić należy również na pojemność zbiornika na wodę. Im mniejszy zbiornik, tym częściej trzeba będzie wymieniać wodę. Dlatego pod tym kątem urządzenie dobrane powinno być pod kątem warunków pracy. Dobrze także, aby osuszacz nie pracował zbyt głośno.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Next post Jak skutecznie osuszyć powietrze? Sprawdzone rady